Банк портретів / Рурак Тетяна, Руденко Ганна

Рурак Тетяна, Руденко Ганна

Тетяна Рурак та Доня Фельдман (Кноп) виросли в с. Бокове на Одещині. Товаришували з дитинства. Напередодні Другої світової війни Доня вийшла заміж і переїхала до с. Любашівка (нині – смт Любашівка). 5 серпня 1941 р. його окупували нацистські війська. Чоловіка ще в червні було призвано на фронт, і жінка залишалася удвох із семимісячним сином Володимиром. Коли любашівським євреям було наказано з’явитися до пункту збору, Доня пішла туди, але відчула загрозу й утекла. Утім, жити надалі у своїй домівці було небезпечно. Сусідка Ганна Руденко порадила їй утікати до сіл і переховуватися там. Пообіцяла, що опікуватиметься Володею. Пізніше Ганні вдалося підкупити місцевих поліцаїв і записати хлопчика своїм сином.

Доня дісталася до рідного с. Бокове й відразу звернулася до Тетяни Рурак. Подруга не відмовила зляканій і виснаженій утікачці, сховала її у своїй оселі. Коли настало відносне затишшя, Доня вирушила назад у с. Любашівка, проте вже за тиждень повернулася до с. Бокове зі своїм батьком Ісаком Кнопом і сестрою Бетею. У с. Любашівка почалися розстріли,тож довелося знову просити прихистку в Тетяни. На початку 1942 р. в с. Бокове теж було влаштовано облави. Німці нагрянули й до Тетяниного обійстя. Щоб відволікти увагу, перелякана жінка підпалила копицю сіна на подвір’ї й стала кликати на допомогу. Вогонь швидко поширювався й відтак у метушні було не до обшуку.

«Ризикуючи своїм життям, Тетяна Рурак урятувала життя моїй родині. Вона переховувала нас протягом окупації абсолютно безкорисливо, з благородних міркувань. Якби німці нас знайшли, загинула б і вона, і ми…»Зі спогадів Доні Фельдман

Єврейська родина вижила. Із фронту повернувся чоловік Доні, і вони забрали сина Володю, яким опікувалася Ганна Руденко. Протягом життя сім’я Фельдманів допомагала своїм рятівницям.

10 листопада 1996 р. Яд Вашем визнав Тетяну Рурак і Ганну Руденко Праведниками народів світу.

Одеський музей Голокосту

м. Одеса

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека